Svedectvo Praha 2023 – Janka a Štefan

Ahojte,

    som mama Janka a s manželom Štefanom pochádzame od Považskej Bystrice. Chodíme do komunity Cenacolo už vyše roka a zatiaľ stále absolvujeme kolokvie v Piešťanoch. Náš syn odmieta vstup do komunity, s „láskou sme ho vyprevadili z domu“ ako to učí matka Elvíra. Veríme , že syn je v Božích rukách a dostaneme milosť k jeho uzdraveniu. Aj preto stále kráčame s komunitou.

     Po uverejnení oznamu na stránke cenacolo.sk sme sa dozvedeli, že sa bude konať ples v Prahe. Tak sme sa s manželom prihlásili a pridala sa aj moja sestra Oľga.

Po príchode do Prahy nás už čakal Tomáš a Zdeněk. Tomáš chodí tiež aj s manželkou Karlou na kolokvie do Piešťan, tak sme sa veľmi potešili, že ho vidíme. Chlapci nás bez problémov dopravili až do kláštora bratov kapucínov, kde nás srdečne privítal Franta a českí a slovenskí priatelia. Po spoločnom posedení a občerstvení, krásnom ruženci v kaplnke sme večer zakončili sv.omšou v kostole P.M.Víťaznej. Tento večer sa mi hlboko vryl do srdca. Pražskému Jezuliatku sme odovzdali nášho syna a všetkých ktorí majú problém so závislosťou, naše spoločenstvo a rodiny. Prosili sme o pomoc a ochranu. V kostole bol aj staručký kňaz, ktorý nás s veľkou radosťou privítal a povedal:„Slováci prišli zachrániť Prahu„ V sakristii nás požehnal kňaz, ktorý pochádza z Indie a spravili sme si s ním aj spoločné foto. Druhý deň sme absolvovali prehliadku Prahy s Andrejkou a kochali sa krásnymi pamiatkami. Ďalší deň sme mali bohatý program, katechézu s otcom Baslerom, veľmi silné svedectvá chalanov z Kráľovej pri Senci, Zorana s manželkou, rodičov a film o matke Elvíre. Aj keď som ju osobne nespoznala, bola mi veľmi blízka. Myslím, že ani jedno oko nezostalo suché.

Duchovný čas strávený v Prahe bol veľmi obohacujúci, spoločné modlitby, ružence, zdieľania, sv.omše, modlitby pri vyloženej oltárnej sviatosti, chvíle pri bohato prestretých stoloch, kde každý sme doniesli niečo na pohostenie, nové priateľstvá,…

Ples sa konal v arcibiskupskom paláci, bez alkoholu a cigariet. Na úvod nás privítal Tomáš s Karlou, dostali sme požehnanie od arcibiskupa Jana. Do tanca nám hrala výborná akupina mladých ľudi. Zabávali sme sa ako jedna veľká rodina pri tanci a speve. Konala sa aj tombola, kde každý niečo pekné vyhral.Veľmi ma potešil aj „spievaný pozdrav pre nášho Ivana“, ktorý sa nám podaril až na tretí pokus. Posledný deň sme ukončili sv.omšou a spoločnými raňajkami. Nastal čas rozlúčky, kde sme sa lúčili úprimnými objatiami.

Ešte by som sa chcela podeliť s jedným zážitkom vo vlaku cestou späť. V Trnave, keď sme sa lúčili s našou skupinkou okolo našej vzácnej maminy Evky Hoblíkovej, ma oslovil jeden chlapec s ružencom v ruke a na otázku : „Vy ste kto?“, som hneď nepochopila čo myslí, ukázal na celý vagón a znova sa opýtal kto sme ? No a ja hrdo „čenakolci“. Tak sme sa dali do reči a tento chalan sa priznal, že sa  už dávno pohráva s myšlienkou, že by rád išiel na skúsenosť do komunity. Priznal, že jeho brat je drogovo závislý a nevedia čo majú robiť. Tak ak sme mali ísť na ples už len kvôli tomuto stretnutiu, tak som rada. Duch Svätý sa zjavuje aj cez takéto chvíle.

Ďakujeme Ti Bože, že si nám poslal do nášho života vzácnych ľudí, priateľov, cez ktorých nám pricháda láska, pochopenie a veľa radosti. Prosíme Ťa aj o to, aby aj naše priateľstvo bolo pre nich vzácnym požehnaním a darom.

                                                                               Janka a Štefan