Svedectvo Medjugorie 2019 Števo Vicen

Svedectvo Medjugorie 2019 Števo Vicen

V roku 2000 som bol na púti vo Svätej Zemi. Tam som sa zoznámil s dvomi ženami, Oľgou a jej dcérou Martinou. Odvtedy sme sa nevideli. Teraz je Oľga mojou farníčkou. Pred nedávnom mi povedala: Ty si za tie roky dozrel ako dobré víno!
     Nie, nejdem sa chváliť, že som už “dobrým dozretým vínom”. Od toho mám veľmi, ale veľmi ďaleko.
     Po rokoch som bol v septembri s Čenákolskými rodičmi opäť v Medjugorjí a videl som, že aj toto spoločenstvo po tých rokoch dozrelo. Videl a spoznal som ľudí, ktorých zmyslom života nie je čím skôr sa zbaviť problému, ktorý kvári celú rodinu, ale ľudí rozhodnutých a odhodlaných nasledovať Ježiša a žiť život z viery. Ąudí, ktorí sa obrátili od náboženského života k životu s Bohom a v Bohu.
     Dlhé roky som aj ja chodil do Medju s väčšími či menšími očakávaniami a s nadšením som sa vracal domov, odhodlaný pretvárať svet. Po mnohých skúškach v škole života mi Mária odhalila tajomstvo Medjugorja. Našiel som ho v Jánovom evanjeliu, v úryvku, ktorý hovorí o svadbe v Káne Galilejskej: “Urobte všetko, čo vám povie.”
     Príbeh vonkoncom nie je návodom na to, ako sa dá Božím zásahom ľahko prísť k pomerne vysokej dávke obľúbenej drogy. Je to príbeh s oveľa väčšou hodnotou.
     Keď naplno prežijeme Máriine slová, pochopíme, že nech sa budeme snažiť akokoľvek a o čokoľvek ušľachtilé a bohumilé, vždy to bude len to horšie víno, ak nie dokonca nezrelé či pokazené. Nielen starejší na svadbe v Káne, nielen svadobní hostia, ale aj každý jeden z nás musí pochopiť, že tým dobrým vínom, z ktorého sú všetci unesení a nadšení sa môžeme stať len vtedy, ak naše životy bude premieňať Pán. Treba len počúvať Máriu a dovoliť Ježišovi aby v nás, v našich rodinách, v našich vzťahoch konal.
     Nik z nás nedozrieva vďaka skúsenostiam a kvalitnejším vedomostiam, ale vďaka tomu, že sme každý svojim spôsobom súčasťou Komunity, ktorá naplno dôveruje Pánovi.
     Vo svedectve chalanov v chlapčenskom dome zazneli tieto slová: Sú chalani, ktorí sa v komunite naučia byť disciplinovaní, láskaví, naučia sa potlačiť svoje sebectvo a žiť pre druhých, ale ak nedajú svoj život celkom do rúk Ježišovi, ak sa neobrátia, čoskoro po odchode z domu sa vrátia späť k droge. Ten, kto v Komunite pretvára ľudské životy, kto zachraňuje a vovádza zo smrti do života je Ježiš.
     Medjugorje si nosme v sebe, vo svojom srdci. Tam kde dobolíme Božiu prítomnosť, všade tam sa dejú zázraky. Načo budeš nadšene rozprávať Posolstvá Panny Márie o pokoji, keď z teba nebude prúdiť, keď nebudeš plný Ducha Svätého, aby si pokoj okolo seba vyžaroval? Môžeš aj vidieť Máriu na vlastné oči, môžeš stovky ľudí naučiť modliť sa ruženec, ale ak nepochopíš, že na tomto a vlastne na každom mieste sveta ti dáva svojho Syna, a neprijmeš ho do vlastného života, tak si nič nezískal. Stačí tak málo, poslúchnuť Máriu a dať sa Ježišovi celkom k dispozícii. Nech vo mne robí, nech ma pretvára. Pretože len on je darca pokoja, darca všetkého. Veriť mu znamená dôverovať mu. Dôverovať mu úplne vo všetkom, tak ako Mária.
     Panna Mária, ďakujem Ti, že si ma do Medju pozvala. Ďakujem Ti Ivan, že si ma oslovil. Ďakujem Evka a Pali s manželkou, za obetavú organizáciu a úžasnú atmosféru.
Ďakujem vám všetkým z rodičovskej partie, za tohoročné Medju, ktoré som mohol s vami prežiť a opäť o trošičku viac  s vami a medzi vami dozrieť.
Nech vás všetkých Pán žehná
 +!


o. Štefan