Svedectvo – reakcia na Festu 2023 Jozef

Milí priatelia, 

tento jubilejný 40.ročník Festy della Vita bol pre nás s manželkou a synom prvý a nezabudnuteľný hneď vo viacerých smeroch. Naša dcéra je len mesiac v komunite a chceli sme zažiť spoločenstvo komunity na „vlastnej koži“ v jeho kolíske – v Saluzzo. Očakávania sme nemali veľké, nevedeli sme do čoho vstupujeme, ale lákala ma možnosť stretnúť ľudí, ktorí žijú podobné situácie ako my za posledný rok a zdieľať sa s nimi ako prežívajú podobné starosti a radosti. 

Už počas cesty sa ukazovala jednota a záujem o spoločenstvo aj v praxi – spoločné modlitby, svedectvá a priateľský duch. Počas prestávok dlhej cesty autobusom som prvý krát nevidel nikoho z viac ako 90 ľudí fajčiť či popíjať pivko a v autobuse miesto obvyklej fľaše kolovali koláče. A to som už v dôchodku 🤔.

Dotklo sa ma svedectvo kňaza Pavla, ktorý prešiel viac rokov komunitou a nebál sa úprimne a pravdivo pomenovať situácie zo svojho života – hlboko a stručne. 

Po príchode, ubytovaní a prehliadke Savigliana sme po dvoch dňoch doputovali na kopec v Saluzzo. Všetko, čo sme počas Festy prežili a spoznali nedokážem tu krátko popísať, lebo každý článok dlhši ako pol strany dnes už asi nikto nečíta, zvlášť na internete – rada od mojich dospelých detí.

Tak sa obmedzím na živý online video-prenos a stretnutie s mamou Elvírou – chcel som ju stretnúť a stretol som ju, videl a počul. Zo starších videí som spoznal jej cestu jednoduchosti a služby, jej hlas, jej zápal a úsmev aj snahu slúžiť mladým, pomáhať im odkývať pravdu o živote a viere, nádeji a láske, ktorá vedie k radosti a šťastiu.

Význam slova „Božia prozreteľnosť“ začínam chápať až teraz – aj to, že zázraky sa dejú aj dnes a budú sa diať aj naďalej napriek našej malej viere a častým pochybnostiam.

„Pane daj nám pochybnosti a túžbu apoštola sv.Tomáša, aby sme zatúžili dotknúť sa Kristových rán.“

Pre nás sa zázrak stal v momente, ked sme sa dozvedeli, že na Feste stretneme aj našu dcéru Máriu napriek jej veľmi krátkemu pobytu v komunite, čo sa obvykle nestáva – ale stále nám je pripomínané, že komunita Cenacolo je komunita živá a je plná neočakávaných prekvapení.

Tak sme prežili spolu prvé stretnutie na ktoré niekto čaká rok aj viac. Dostali sme dar a tiež aj naša dcéra – a to nie na jeden ale hneď na celé štyri dni naplnené radosťou a Božou milosťou.

Dary Ducha svätého ktoré v Saluzzo dostávajú všetci podľa svojich potrieb a nekonečnej štedrosti Božej menia pomaly moje zmýšľanie a srdce a verím, že to tak bude aj u všetkých zúčastnených, ktorí boli na Feste della Vita tento požehnaný a jubilejný 40. rok.

Keďže som asi už presiahol limit pol strany, na záver len toľko – modlím sa denne za všetkých i za seba, modlíme sa spolu ako rodina a tešíme sa z daru komunity Cenacolo. Nezaslúžili sme si ho, ale dostali sme ho zdarma. Vďaka.

Jozef